Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile!

19 kwietnia br. przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Do obchodów tego  wydarzenia co roku włącza się wiele instytucji państwowych i kulturalnych: szkoły, biblioteki, muzea i znane osoby ze świata kultury. Tegoroczną ambasadorką akcji społeczno-kulturalnej Żonkile, dedykowanej  powstańcom żydowskiego getta  jest aktorka Katarzyna Zielińska.

Nasza szkoła włącza się w obchody już po raz trzeci, a dzięki współpracy z Muzeum Polin w Warszawie otrzymujemy cenne materiały edukacyjne, które profesjonalnie i rzetelnie przybliżają tamte wydarzenia.

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć” – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.

Żonkile to symbol obchodów powstania w getcie warszawskim, w ten sposób jego bohaterów upamiętniał ostatni dowódca ruchu oporu Marek Edelman.

 Szablon żonkila do samodzielnego złożenia:

https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf

 Linki do podanych poniżej słuchowisk i filmów zostaną aktywowane przez organizatorów (Muzeum Polin) w dniu 19 kwietnia br.

Akcja Żonkile 2021 w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Znajdziemy tu scenariusze zajęć i karty pracy w trzech grupach wiekowych :

                                                           dla klas 1-3,  4-6  i 7-8.

Program wydarzeń edukacyjnych w dniu  w dniu 19 kwietnia 2011 r.

  • 08:00 – premiera słuchowisk na podstawie opowiadań: „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Joanny Bednarek dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej na kanale YouTube.
  • 09:30 – premiera filmu „Będę pisać” dla uczniów  klas 4-6 szkoły podstawowej na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.
  • 11:00 – premiera filmu „Muranów – Dzielnica Północna”  dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na kanale YouTube oraz na Facebooku Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN.