Szanowni Państwo,
Dzisiaj poruszę trudny temat , jednak potrzebny.
Sytuacja izolacji społecznej , w której przyszło nam żyć, może powodować wiele napięć w życiu rodzinnym. Zwłaszcza na linii damsko-męskiej. Czasem wystarczy trochę zwolnić i spokojnie porozmawiać o tym co nas martwi, co denerwuje i co cieszy. Czasami trzeba włożyć więcej wysiłku, żeby porozumieć się w spornych kwestiach. Jednak bywają również takie sytuacje, kiedy trzeba się bronić, a nie próbować łagodzić sytuację. Mówię o przemocy w rodzinie i agresywnych zachowaniach, zarówno w stosunku do współmałżonka jak i dzieci.
Poniżej zamieszczam numery  telefonów do miejsc, gdzie możemy uzyskać pomoc w tym obszarze:
– Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia –  800 120 002
– Telefon przeciwprzemocowy dla kobiet Fundacji Feminoteka – 888 88 33 88
– Policyjny telefon zaufania do przeciwdziałania przemocy w rodzinie 800 120 226
– Policyjna linia specjalna Zatrzymać przemoc 800 120 148
Wszystkie oddziały CPK udzielają bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych przez telefon i Skype, można rejestrować się telefonicznie w poszczególnych oddziałach:
Mapa miejsc w Polsce, w których można otrzymać pomoc: https://liblink.pl/EJYQSEtVXB
Twój parasol – aplikacja dla ofiar przemocy w rodzinie, udaje aplikację pogodową, po dwukrotnym kliknięciu w ikonę zachmurzenia pojawia się panel pomocy (dostępne dla systemów: Android i iOS). Więcej informacji: https://liblink.pl/5VXqSQE5vP
Jeśli słyszysz lub podejrzewasz, że w Twoim sąsiedztwie ma miejsce przemoc – zadzwoń na policję: 112 lub na telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet: 600-07-07-17.
Jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie lub u kogoś znajomego miała miejsce przemoc domowa – skontaktuj się z tą osobą, upewnij się, czy jest bezpieczna.
Pozdrawiam,
Ewa Drost
psycholog przedszkolny