Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2022

19 kwietnia br. przypada 79. rocznica wybuchu powstania w gettcie warszawskim. Do obchodów tego  wydarzenia co roku  włącza się wiele instytucji  państwowych i kulturalnych:  szkoły, biblioteki, muzea i artyści  scen polskich.

Tegoroczną jubileuszową Akcję Społeczno-Kulturalną Żonkile dedykowaną  powstańcom żydowskiego getta  wspierają  ambasadorzy akcji : Irena Santor, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny, E. Recymbel, K. Gonciarz i Aleksandra Popławska.

Nasza szkoła włącza się w obchody już po raz czwarty, a dzięki współpracy z Muzeum POLIN w Warszawie otrzymujemy cenne materiały edukacyjne, które profesjonalnie i rzetelnie przybliżają tamte wydarzenia !

Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”  – 19 kwietnia przypnijmy żonkile na znak, że pamiętamy.

Szablon żonkila do samodzielnego złożenia :

https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf

Akcja „Żonkile” wśród najmłodszych !

22 kwietnia br. w świetlicy szkolnej miały miejsce ważne zajęcia związane z obchodami jubileuszowej akcji „ Żonkile” organizowanej już po raz 10. przez Muzeum Polin.  Podczas zajęć uczniowie poznali  bohaterów książki Zofii Staneckiej Pamięć drobinek Ta zajmująca opowieść (główny bohater gubi się i po wielu żmudnych poszukiwaniach odnajduje), w łatwy i przystępny sposób przybliżyła uczniom ważne relacje miedzy ludźmi : troski, przyjaźni, odpowiedzialności, życzliwości, nie tylko na co dzień, ale przede wszystkim w trudnych chwilach i niezwykłych wydarzeniach. Baśniowe opowiadanie Z. Staneckiej Pamięć drobinek zostało napisane specjalnie na potrzeby akcji Żonkile, to poruszająca historia, która w sposób subtelny porusza trudną wojenną tematykę adekwatnie do wieku czytelnika.