Fotorelacja z dni obchodów 100 lecia szkoły

„ Wysokie góry i oddziane lasy!
Jako rad na Was patrzę, a swe czasy
Młodsze wspominam, które tu zostały. ”

Szkoła Podstawowa nr 29  im. F. Żwirki i S. Wigury w Katowicach to jedna z najstarszych szkół w   naszym mieście. Stulecie to wspaniała okazja, aby w uroczystej atmosferze przypomnieć sobie historię naszej placówki, spotkać wielu pracowników szkoły, absolwentów, przypomnieć tych, którzy odeszli.
10 czerwca 2016 r. na długo zostanie w pamięci i w sercach osób, które wzięły udział w tym pięknym i doniosłym wydarzeniu.

O godzinie 11.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej rozpoczęła się uroczysta msza święta, przy ołtarzu stanął proboszcz parafii ks. Stanisław Reś wraz z księżmi wikarymi. Następnie zaprezentowano nowy sztandar szkoły ufundowany przez radę rodziców. Ks. S. Reś pobłogosławił go  i poświęcił. Przybyli przedstawiciele sąsiednich szkół z pocztami sztandarowymi. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz do szkoły ulicami Kostuchny. Pochód prowadziła Orkiestra Dęta Murcki- Boże Dary grająca melodie marszowe, która również uświetniła swą obecnością mszę świętą.

Szkolne korytarze przywitały znakomitych gości, specjalnie przygotowaną na tą okazję, wyjątkową dekoracją. Na korytarzach czas jakby stanął w miejscu. Kroniki ze zdjęciami i historią działalności różnych szkolnych organizacji, na tablicach zdjęcia przedstawiające stuletnią historię placówki.
Oprócz historii na korytarzach można było zobaczyć wystawę o szkole. Były puchary, dyplomy, medale, które uczniowie zdobywali w konkursach, olimpiadach i turniejach sportowych. Podziękowania od instytucji, które od lat z nią współpracują.

Obchodom naszego jubileuszu towarzyszyło  również otwarcie wystawy „Boerschachte – Kolonja Boera – Boże Dary. Dzieje szkoły i osiedla” przygotowaną we współpracy z Muzeum Historii Katowic. Wystawa  przybliża nie tylko historię  naszej szkoły, ale także dzieje jej najbliższego otoczenia i dzielnicy na przestrzeni ostatniego stulecia.  Znaleźć tu można informacje o pierwszych sukcesach szkoły, genezie jej powstania i  jej znaczeniu w środowisku,  a także ważne wydarzenia historyczne :  powstanie  kolonii Boera, wizyta Prezydenta R.P. Ignacego Mościckiego, losy szkoły i  kolonii  w czasie i po II wojnie światowej aż po współczesne czasy. Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta miasta Katowice.

Gości przybywało z każdą minutą i wkrótce wszystkie miejsca siedzące były zajęte. Wśród nich  znaleźli się m.in.:

Obecni byli też: Jacek Siebel – dyrektor Muzeum Historii Katowic i Michał Dzióbek – komisarz wystawy historycznej. Swoją obecnością zaszczycili nas również byli pracownicy administracji i  obsługi oraz była dyrektor placówki –Mirosława Pelc.
Akademię rozpoczął dyrektor szkoły Ryszard Szymura, witając wszystkich przybyłych. Kreśląc stuletnią historię placówki, podkreślił wkład w jej dzieje i rozwój kolejnych pokoleń uczniów, nauczycieli i rodziców.  Poczet sztandarowy złożony z rodziców wniósł sztandar szkoły, po czym odśpiewano hymn państwowy. Następnie uroczyście przekazano sztandar dyrektorowi szkoły, który zaprezentował go zebranym i przekazał uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu. Wybrani uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar. Po odśpiewaniu hymnu szkoły podpisano akt erekcyjny. Później nastąpiły oficjalne przemówienia  i wyprowadzenie sztandaru, po czym rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez uczniów szkoły oraz dzieci z przedszkoli sąsiadujących ze szkołą.

Jubileuszowe uroczystości zakończył piknik rodzinny, który obfitował w wiele niespodzianek. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś atrakcyjnego. Dorośli i uczniowie brali udział w biegu rodzinnym. Rodzice, nauczyciele i uczniowie wzięli udział w rozgrywkach piłki nożnej i siatkowej. Wielu przyciągnęły zajęcia plastyczne.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje OSP. Każdy miał okazję usiąść w wozie strażackim i dokładnie go obejrzeć. Nie zawiedli się miłośnicy mocniejszych wrażeń. Na nich czekała dmuchana zjeżdżalnia i trampolina. Amatorzy naukowych doświadczeń mogli wykazać się w  konkursie historycznym. Była też loteria fantowa. Rodzice przygotowali kolorowe stoiska z  przepysznymi wypiekami i przekąskami.  Jak na każdym pikniku, można było posmakować kiełbaski z grilla, chleba ze smalcem i ogórkiem oraz grochówki przygotowanej przez nasze panie kucharki. Finał pikniku – wypuszczenie 100 balonów wywołał niezwykłą eksplozję radości nie tylko na twarzach dzieci, ale zapewne u wielu mieszkańców naszej dzielnicy.
Ten piękny dzień udał się dlatego, że wszyscy, a więc rodzice z dziećmi i nauczyciele byli gospodarzami uroczystości.

Cała społeczność szkolna serdecznie dziękuje:

za wsparcie finansowe i pomoc w zorganizowaniu naszego przedsięwzięcia.