Pomoc Psychologiczno-Pedagogiczna

Kochani Rodzice,

Świat stanął na głowie. Części stałe dnia, obowiązki, rytuały zostały zaburzone. Codzienny plan dnia naszych dzieci obecnie znacznie różni się od tego sprzed dwóch tygodni.

Teraz trochę o emocjach.

Przedłużający się czas izolacji społecznej i ograniczonych kontaktów bezpośrednich doskwiera nam wszystkim. Nasze pociechy odczuwają to wyjątkowo – w końcu grupa rówieśnicza to bardzo ważny element w ich rozwoju społecznym i emocjonalnym. Pojawia się bunt, strach, niepewność, tęsknota… jak pomóc dziecku w przeżywaniu tych emocji? Jak rozmawiać?

I. Zapraszam i z serca polecam rodzicom materiały z webinarium Uniwersytetu SWPS
„Koronawirus. Jak rozmawiać i wspierać dzieci w tym czasie – dr M. Śniegulska i dr E. Jarczewska – Gerc
https://www.youtube.com/watch…
(materiał zaczyna się po około 2 min i trwa godzinę)
Znajduje się w nim wiele wskazówek na temat tego jak rozmawiać z dziećmi na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej. Co? Kiedy? W jaki sposób mówić (lub nie mówić)? Jak zorganizować chociażby namiastkę kontaktów z rówieśnikami gdy trzeba zostać w domu? Co z emocjami wszystkich członków rodziny?

II. W naszym języku nagle pojawiło się mnóstwo pojęć, którymi jesteśmy zalewani każdego dnia: kwarantanna, pandemia, zakażenie, wirus, myj ręce, nie wychodź z domu – słyszymy to setki razy każdego dnia. Nie wiemy, jak sobie z tym poradzić, a nasze dzieci zadają mnóstwo pytań o tę sytuację.
Pod linkiem:
https://www.facebook.com/studiodinksy/videos/2839872769442480/UzpfSTEwMDAwMjA3MjE0Nzg0NDoyODg0MjkxODMxNjQ5ODYw/
znajdziecie państwo krótki film animowany dotyczący Koronawirusa – „Krótki film o wirusie na literę K i Żmii”. Materiał w sposób jasny, klarowny i przystępny dla najmłodszych (i tych trochę starszych) z odrobiną humoru wyjaśnia czym jest ten wirus i jak się przed nim chronić.

III. Dla najmłodszych – bajka „O złym królu i dobrej kwarantannie” do pobrania w PDF
https://poznan.naszemiasto.pl/bajka-dla-dzie…/…/c15-7601795…

III. Jeśli macie i udostępniacie Państwo dzieciom (wiadomo – pod kontrolą) swojego facebooka polecam profil Centrum Nauki Kopernik – CNK deklaruje wirtualne spacery po centrum (jeden już się odbył – można go obejrzeć na profilu). Centrum zamieszcza także pokazy eksperymentów dla dzieci.

IV. Również na facebookowym profilu – codziennie o 19.00 odbywają się spotkania live z Nelą Małą Reporterką (która dość już wyrosła). Nela opowiada ciekawostki ze swoich książek i podróży, wspólnie z uczestnikami rysuje, lepi z plasteliny zwierzaki. Ciekawa propozycja dla fanów i sympatyków tej podróżniczki.

Jeśli komuś z Państwa się przyda będzie mi bardzo miło.

Ponadto
Konsultacje ze mną odbywają sie telefonicznie 693 867 515

Pozdrawiam
Ewa Drost
Psycholog przedszkolny